Czyste złoto jest niezwykle miękkim, plastycznym materiałem. Wykonana z niego biżuteria nie byłaby odporna na uszkodzenia. W niedługim czasie straciłaby oryginalny kształt, a co za tym idzie, również estetyczny wygląd. Z tego powodu w jubilerstwie stosuje się stopy metali. Dodanie do czystego kruszcu odpowiednich ilości innych materiałów, pozytywnie oddziałuje na trwałość wyrobu. Ten zabieg sprawia, iż bardzo często możemy spotkać się z takimi wyrażeniami jak próba złota, czy zawartość karatów w złocie. Pojęcia te oznaczają: ile jednostek masy czystego złota znajduje się w 1000 jednostek masy całego stopu, informacja o zawartości wagowej czystego złota w stopie (1 karat to 1/24). Najpopularniejsze próby, które spotkamy w jubilerstwie, mogą być wyrażone w karatach: 750 – złoto 18-karatowe, 585 – 14 karatowe, 333 – 8 – karatowe. Złoto 24-karatowe to kruszec, który z definicji posiada próbę 1000, chociaż w rzeczywistości monety bulionowe dostępne rynku, zawierają 99,999% złota.
Obrączki ślubne – jaką próbę złota wybrać?
Przygotowywania do wesela są niezwykle czasochłonne. Młodzi skupiają się na wielu ważnych sprawach takich jak sala weselna, wybór zespołu, czy kościoła, często pomijając obrączki ślubne. Ta kwestia jest jednak niezwykle ważna, a zdecydowanie się na konkretny model bywa bardzo trudne. W trakcie zakupu rodzi się wiele dylematów. Należy wybrać zdobienia, kamienie szlachetne lub ich brak, kruszec, a w przypadku złota nawet jego próbę. Najczęściej wybieraną próbą jest 585. Stanowi ona doskonałe pogodzenie odwiecznych rozważań na temat tego, co jest ważniejsze – szlachetność, czy wytrzymałość wyrobu. W zależności od budżetu przyszli małżonkowie decydują się także na pozostałe próby, jednak to właśnie 585 jest najbardziej uniwersalna.
Czy pierścionek zaręczynowy i obrączka muszą być wykonane z tego samego kruszca?
Wiele osób twierdzi, że pierścionek zaręczynowy i obrączka ślubna powinny stanowić nierozerwalny duet. Znaczna część par decyduje się na dopasowanie symboli małżeństwa właśnie do wizytówki narzeczonej. Nie jest to jednak wymagane. Czasami kobiety marzą o pierścionkach z różowego złota, którego ich partnerzy nie chcą zobaczyć na swojej dłoni. W takich przypadkach obrączki wykonane są z innego kruszcu. Najważniejsze są nasze preferencje.